Úvodní stránkaAnketa „Český papaláš“ → Český papaláš

Český papaláš

Je hlavní kategorií naší ankety. Kdo je to vlastně papaláš? Leccos napoví lingvistická stať Původ slova papaláš, i když ta může být v některých místech poněkud zavádějící. Papalášství je možná spíše něco jako nemoc, která některé naše politiky občas postihne. Postižený člověk může vzbuzovat lítost. Ne tak tito, protože jejich konání má bohužel dopad na nás všechny. Na lítost zde není místo. V této kategorii můžete bez slitování zvolit toho, kdo je podle Vašeho názoru papalášstvím stižen nejvíce.

6. duben 2009 15:26

Dejte hlas Vašemu Českému papalášovi

Jiří Paroubek

67,1 %

Jiří Paroubek

1.místo

Papalášem se stihl stát už za bolševika jako potentát Restaurací a Jídelen. Pak už jen – coby politik – své papalášství piloval až k dnešní dokonalosti. Arogance a nabubřelost z něj odkapává při každém jeho vyjádření do sdělovacích prostředků. Je rovněž demagog, jeden z nejzdatnějších. Hodí-li se mu to do krámu, pak svá vlastní včerejší slova popře dnešními s naprosto opačným významem a ještě bez mrknutí oka sdělí všem, že ho špatně chápou. Příklady svého papalášství nabízí denně, za všechny připomeňme proslulé vysvětlování své nejasné finanční situace s odkazem na své příjmy – Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má? Ve své touze po moci, která jak se zdá, je motorem jeho konání, je schopen se spojit i s „marťany“. Na otázku, kdože jsou to marťani, ať si odpoví každý sám…

počet hlasů: 2582

David Rath

14,5 %

David Rath

2.místo

Nebýt Listopadu před dvaceti lety, udělal by tento prototyp slizkosti jistě kariéru v KSČ. Zdá se, že tento člověk by udělal pro moc cokoli. Zkoušel to nejprve v Lékařském odborovém klubu, pak v ODS, pak kandidoval za stranu Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální, následně ovládnul Lékařskou komoru, kde byl příznivcem poplatků a posléze zakotvil v ČSSD. Jako demagog snad předčí i svého partajšéfa, o tom se může přesvědčit každý, kdo jej alespoň dvakrát s odstupem času viděl v televizi nebo četl jeho vyjádření k určité problematice. Ryze papalášký přístup předvedl pak po svém nástupu do čela Středočeského kraje, kam zatáhl do hry i komunisty – okamžité čistky od nemocnic přes galerii až po informační středisko, vytvoření atmosféry strachu, koncentrace osobní ekonomické moci. Je typický svými neskutečně osobními útoky na své protivníky. Jakoby v týmu své strany zaujímal stejně jako v NHL roli chlapíka, který hokej moc hrát neumí a na led spouštěn ve chvíli, kdy je potřeba kvůli krvelačným divákům někomu rozbít hokejkou sanici, popřípadě udělat nějakou jinou podpásovku, která s hokejem nemá nic společného. Stejně jako osobní útoky a napadání nic do politiky nepřináší.

počet hlasů: 559

Mirek Topolánek

7,5 %

Mirek Topolánek

3.místo

Bývalý premiér působí svým chováním a vystupováním spíš jako mírně hulvátský ranař. O to více možná překvapí, že si pěstuje na určité druhy práce muže na pozadí, Marka „Čističe“ Dalíka. Typické jsou také jeho výlety vládní letkou za sportem. Nejvíce asi utkvělo v paměti jeho mezipřistání při zpáteční cestě z pracovní návštěvy Bulharska na víkendovou lyžovačku v rakouském Innsbrucku. Velmi roztomile pak působila ve sněmovně jeho argumentace při interpelacích, kdy před objektivy kamer (!) naznačoval svým protivníkům, že pokud na sebe budou takhle „bonzovat", tak si nezalétají nikam ani oni (v tomto případě pan Zaorálek, který občas místo svým služebním vozem jezdí domů vojenským vrtulníkem). Nejpikantnější na tom je, že je schopen kvůli takové věci riskovat svoje politické cíle – v době, kdy se to stalo, měla jeho vláda před sebou důležité reformy. Že by to s těmi reformami nemyslel až tak vážně?

počet hlasů: 290

Václav Klaus

5,5 %

Václav Klaus

4.místo

V prvním období svého prezidentování se, vždy neomylný a vždy druhé poučující, ještě držel jakž takž zpátky. Teď, když už mu to nikdo nevezme a potřetí prezidentem být nemůže, pustil naplno nejen své povýšenecké chování a mentorování, jakož i posilování své role v souvislosti s pádem vlády a následnými událostmi. Těžko říci, čím je jeho papalášství motivováno, poslední dobou se zdá, že snad i má nějaký plán. Rád provokuje, nejraději evropské úředníky. Jeho služba vlasti má poněkud zvláštní charakter. Je soutěživý. Nikdy neudělal chybu. Nesnáší kritiky. Asi jen dodržování protokolu mu brání nosit na klopě placku s nápisem „Já jsem tu nejvyšší a mě nebude nikdo nic říkat“. Z konkrétních příkladů tohoto chování lze uvést jeho nekonečný spor o jmenování podle jeho názoru příliš mladých soudců. Dosud, navzdory rozhodnutí soudu, soudce nejmenoval nebo neuvedl důvod, proč jej do funkce nejmenoval. Ale co mu bude nějaký soud nařizovat. A nakonec jeho podivná příchylnost k Rusku by si vyžádala samostatný a pěkně dlouhý traktát.

počet hlasů: 210

Pavel Bém

3,5 %

Pavel Bém

5.místo

Je až zarážející, jakou proměnu ve funkci primátora tento člověk prodělal. Kdysi sympatický psychiatr se zajímavými názory a příjemným vystupováním jakoby se proměnil ve svoji arogantní karikaturu, typickou podivným šklebem připomínajícím úsměv a protikladným postavením obočí. Asi největším názorovým obratem v novodobých dějinách, který zmapovala média, je jeho obrat v otázce Kaplického chobotnice. Z nadšeného zastánce projektu a řešení se přes noc stal po negativním vyjádření pana prezidenta, světoznámého odborníka na moderní architekturu, zarputilým odpůrcem této budovy a dokázal její stavbě podivným způsobem zabránit. Je velmi skromný. Po odečtení ceny jeho horolezeckých výprav, které si sám platí, a dalších prokazatelných výdajů (má rád pěkné hodinky) od jeho přiznaných příjmů se dostává jeho rodina pod hranici životního minima. Je velmi schopný – například oslavu narozenin a pronájem bytu dokáže pořídit za zlomek běžné ceny. Také chodí do posilovny a rád se tím v televizních debatách chlubí.

počet hlasů: 136

Jiří Čunek

1,1 %

Jiří Čunek

6.místo

„Kauza Čunek" je evergreenem, ačkoli se k soudu, aby to byla skutečná kauza, nikdy nedostala. Kde a jak si Čunek tak našetřil? A jak to bylo s jeho pobíráním dávek? O mracích otazníků kolem těchto záležitostí a Čunkově zatvrzelém mlčení, případně nějaké odpovědi, za kterou by v hospodě nejspíš dostal ránu, se napsalo skutečně mnoho. Být Čunek obyčejný člověk a ne funkcionář, nemohl by takovou situaci ustát ani omylem. Ale on přece není obyčejný člověk. A jsme zase u Orwella.

počet hlasů: 41

Vlastimil Tlustý

0,5 %

Vlastimil Tlustý

7.místo

Kdysi z kariérismu vlezl do KSČ, aby pak procitl a skončil v ODS. Nějak později neuměl vysvětlit či spíše uhýbal vysvětlení, kde vzal na baráček. V rámci své druhé rodné strany pilně budoval kariéru a dotáhl to až na ministra financí. Jenže pak o flek přišel a od té doby se jeho ješitnost vylila z břehů. K prasknutí přifouklé a zhrzené ego jej přivedlo až do vířivky, kde dělal v rámci spravedlnosti figuranta, hlavně se ale nechal opájet pocitem, že je jen na něm, jestli se vláda udrží nebo ne. Jak to dopadlo, víme všichni.

počet hlasů: 21

Vojtěch Filip

0,2 %

Vojtěch Filip

8.místo

Těžko říct, jestli je horší tenhle nebo Grebeníček. Ale Filip vyhrál, protože teď momentálně vede partu, díky níž se termín papaláš vůbec dostal do obecného povědomí a českého jazyka. Partu, která se nereformovala (ať si říkají, co chtějí), která dodnes oslavuje masového vraha Gottwalda, která má dodnes marxismus-leninismus za svou bibli. Pravdou je, že si komunisti dávají pozor, aby se chovali navenek líp, než „ti všichni ostatní". No ono je to hlavně dáno tím, že o věcech až tak příliš nerozhodují. Zatím.. Ale spousta lidí si pamatuje, jaké to bylo, když rozhodovali o všem.

počet hlasů: 9

Novinky

konečně fotky ze soboty.. a taky video..

24. červen 2009 07:59 ..tak konečně máme a uveřejňujeme fotky ze soboty. Autorem fotek je Láďa Duchoň, myslím, že se mu dost povedly. A Bohdan Bláhovec ještě pro Respekt udělal moc hezkou videoreportáž.

..tak a je po všem..:)

21. červen 2009 17:01 Festival, který jsme chystali více než rok, dnes dopoledne po afterparty se skupinou Kokrhelband skončil.. Všechno dopadlo výborně včetně počasí, které nám včera opravdu přálo. Jsme unavení, ale spokojení. Fotogalerie ze včerejšího závěrečného koncertu budeme

Hlasování ankety ukončeno..

20. červen 2009 00:59 V o půlnoci z 19.-20.6.2009 bylo na partnerském večeru slavnostně ukončeno hlasování v anketě „Český papaláš“. Výsledky ankety

Napsali o nás

Web Festivalu politické písně bude archivovat Národní knihovna

24.6.2009 – Finanční noviny.cz (Ekonomický server ČTK) – Internetové stránky obnoveného Festivalu politické písně Sokolov si vybrala Národní knihovna do svého archivu webových stránek. Archiv slouží k ukládání zajímavých a významných

Skokanky roku dostanou vejce poštou

20.6.2009 – Sokolovský deník – Na zásilku se mohou těšit Olga Zubová s Věrou Jakoubkovou

Paroubková převzala za manžela cenu pro Papaláše roku

20.6.2009 – České noviny.cz – Sokolov – Cenu za vítězství v internetové anketě o Papaláše roku, kterou vyhlásili organizátoři obnoveného Festivalu politické písně Sokolov, dnes v tomto městě za svého manžela

Menu

Další ročníky

Zasílání novinek

Odkazy

Oficiální stránky města Sokolov

Ester Kočičková

Týdeník RESPEKT

Transparency International

Inventura demokracie

Karlovarská rocková mapa

Česká televize, pořad Retro – O festivalu politické písně Sokolov

náhled tisku | tisknout | nahoru

Respekt Karlovarský kraj Město Sokolov Mladá Fronta Dnes Investon s.r.o. Student Agency Radio Beat

2009 – 2010 © Festival politické písně Sokolov
Prohlášení o přístupnosti
Webmaster: Vistamedia